MASÁŽ A JEJÍ VLIV NEJEN NA NAŠE TĚLO (NAŠE ÚVAHA NAD MASÁŽÍ)
 
Základní definice popisuje masáž jako terapii, která využívá tlaku na svaly a tkáně a způsobuje tak zmírnění bolesti, stresu, uvolnění napětí, zlepšení krevního oběhu atd. Každodenní stres, který na nás působí, se projevuje v napětí ve svalech a vyvolává projevy jako např. bolavá záda, ztuhlá rameny, pocit únavy.
Doporučení proč chodit na masáže je tedy jednoznačné pro dobrý vliv na naše zdraví a příjemnou relaxaci pro uvolnění. Pomáhá k duševní a tělesné rovnováze, dodává našemu tělu energii, odstraňuje svalové napětí, stabilizuje krevní oběh, působí na nervový systém, posiluje imunitní systém, působí preventivně proti mnoha nemocem, zklidní mysl, snižuje bolest a svalovou únavu, ….. tak tohle je nám všeobecně známo a píše se o tom snad v každém článku, týkajícího se tématu masáže a vlivu na naše tělo.
 
Pojďme se, ale podívat na masáž a její vliv na naše tělo trochu z jiného úhlu.
Proč právě masáž má tolik příznivých účinků na naše tělo a nejen na naše tělo, ale i na naši mysl? Je opravdu definice masáže tou přesnou definicí? Je opravdu správné slovo „tlak na svaly“ tím přesným pojmem, který vystihuje podstatu masáže?
Co kdybychom řekli, že slovo „dotek“ je právě tím co blahodárně na nás působí.
Právě ten dotek, ten správný dotek v nás vyvolává pocit důvěry a bezpečí.
Kůže je svou plochou největší smyslový orgán, který vnímá ty nejjemnější vlivy na naše tělo.
 
„Nejvzácnějším ze všech smyslů je hmat, protože v něm sídlí duše. Čím více se dotýkáme, tím více zároveň roste také duše….“ Charaka Samitha
 
Když se podíváme na maminku s jejím malým dítětem anebo zamilovaný pár je zde tak zřejmá potřeba neustálého tělesného doteku, z kterého je vyživována naše tělesná energie a vlastně dotek samotný je spojením našich vzájemných srdcí.
Sami jistě poznáte rozdíl hřejivého láskyplného doteku od chladného a neupřímného.
V dnešní společnosti však tyto doteky jsou omezeny na podání rukou a v případě objetí je už skoro na takový akt nahlíženo jako náznak nevhodného chování. V manželství se postupem času vytrácí potřeba doteků a lidé, kteří by měli rok od roku mít k sobě blíže a blížeji se od sebe tak nějak oddalují.
Tělesný kontakt je důležitý pro naše tělesné i duševní zdraví. Dotek je právě to, co nám lidem pomáhá prospívat.
Proto žádná jiná forma doteku nestimuluje tak naše tělo a naši mysl jako právě masáž našeho těla.
 
www.skolamasazi.cz